پناه بر کتاب | روزهای قرنطینگی

جنگ جنگ تا پیروزی. حالا فرقی هم نمی‌کند جنگ با دشمن خارجی باشد یا دشمن داخلی. جنگ ترس دارد. و ترسناک‌تر وقتی است که دشمن به چشم دیده نشود. اگر یکی با اسلحه جلوی چشمت باشد حداقل می‌دانی باید از چه چیزی بترسی. ولی این ویروسی که نه به چشم دیده می‌شود و نه لمس می‌شود، تمام قدرت و قلمرو من اشرف مخلوقات را زیر سوال برده. این از همه دردناک‌تر است.

بیشتر از پنجاه روز است که خودم را در خانه قرنطینه کرده‌ام. مثل هر آدم دیگری که می‌گردد که در بدترین شرایط برای خودش رفیقی، همراهی چیزی پیدا کند، من هم تمام تاریخ را زیر و رو کردم. از عصر یخبندان، جنگ‌های صلیبی، دوران طاعون سیاه، دست آخر توانستم کتابی بیرون بکشم از دوران جنگ جهانی. خاطرات دختر جوانی به نام آن فرانک. دختر پانزده ساله یهودی آلمانی که در آن روزهای سیاه تاریخ، با خانواده به هلند فرار می‌کنند. مدتی در یک مخفیگاه در آمستردام روزگار می‌گذراند تا وقتی که دستگیر می‌شود. در نهایت به اردوگاه کار اجباری فرستاده و همانجا هم به شکل تلخی جانش را از دست می‌دهد.

فکر کردم آن فرانک می‌تواند همدمی باشد برای تحمل ملال این روزها. او هم چند سالی را مخفی شد از ترس دشمن. با چالش‌های بی‌حوصلگی، بحث کردن با خانواده و … سر و کله زد. من هم می‌خواستم تقلب کنم و ببینم در روزهای قرنطینگی آدم ممکن است با چه چیزهایی روبرو شود.

پس آن فرانک شد منبع الهام و امید من. و به من انگیزه داد تا در این روزها، در دل روتین و بی‌نظمی‌ها و بی‌حوصلگی‌ها، بیشتر بخوانم، بیشتر بنویسم و دوام بیاورم.

نمی‌خواهم مثل بیشتر آدم‌ها بیهوده زندگی کرده باشم. می‌خواهم مفید باشم. می‌خواهم برای همه آدم‌ها، حتی کسانی که هرگز ندیده‌ام، شادی بیافرینم. می‌خواهم حتی بعد از مرگ هم به زندگی ادامه بدهم! برای همین اینقدر از خدا سپاسگذارم که به من این موهبت را داده که بتوانم خودم را پرورش بدهم و درونیاتم را بیان کنم.

همیشه دردم این بود که نمی‌توانم نقاشی کنم، اما حالا خوشحالم که دست کم می‌توانم بنویسم. اگر هم استعداد داستان و مقاله نویسی نداشته باشم، همیشه می‌توانم برای خودم بنویسم.

من بهترین و خشن‌ترین منتقد کارهای خودم هستم. می‌دانم کدام خوب است و کدام بد. انسان تا زمانی که خودش ننویسد، نمی‌داند که چه کار معرکه‌ای است.

دیدگاهتان را بنویسید