نویسنده یعنی…

نویسنده یعنی مغز متفکر. چیزی که نه فقط در ایران بلکه در دنیا به آن نیاز جدی داریم. و من از وقتی شروع کردم به نوشتن، شدم مغز متفکر. البته مغز متفکر زندگی خودم. همین هم کافی است. باقیش دیگر نیازی نیست. نوشتن چند یادداشت وبلاگی کج و کوله، روزانه هزاران کلمه تداعی آزاد، و هر از گاهی هم چند داستان کوتاه برای روی طاقچه، تغییر عجیبی در زندگی من ایجاد کرده است. برای همین می‌گویم من شدم مغز متفکر زندگی خودم.

به چشم می‌بینم و ایمان پیدا کرده‌ام که بسیاری از مردمان این زمانه، بی هیچ فکر کردنی زندگی می‌کنند. و کسی که فکر بکند، به اندازه انتخاب‌های ساده زندگی خودش، حتی در حد لایک کردن فلان صفحه اینستاگرام، تمایز عجیبی با دیگران پیدا می‌کند.

نوشتن برای فکر کردن است. لازم نیست نوبل ادبیاتی در کار باشد. من هم قرار نیست بیژن نجدی یا چخوف بشوم. قصدی هم برای این کار ندارم. من فقط می‌نویسم تا واژه‌هایی که به وسیله آن‌ها فکر می‌کنم را مثل یک عمل جراحی از جمجمه خودم بیرون بکشم، بریزم روی سینی همین لپ‌تاپی که روی پاهایم است. بعد ساعت‌ها به آن نگاه کنم. تک تک آن واژه‌ها را بررسی کنم.

گاهی این بازی به حل کردن یک معما تبدیل می‌شود. مثلا یک بار واژه «زمان» را از مغزم کشیدم بیرون. ساعت‌ها به آن نگاه کردم. دیدم چندان از این واژه خوشم نمی‌آید. پرتش کردم بیرون. تا دوباره کلمه «زمان» تازه‌ای در مغزم جوانه زد و ایجاد شد. واژه‌ی تازه‌ای که دیگر نه به مفهوم شتابزدگی بلکه به معنای توقف کردن و درک کردن لحظه «الان» است.

دنیای کلمات، آنقدر مسحور کننده است که بعید می‌دانم کسی واردش بشود و هوای خارج شدن به سرش بزند. جادویش من را به پای میز بازی کشانده. بازی کلمه‌ها. و بعید هم می‌دانم به این زودی از پای این میز بلند شوم. دارم آن لحظه‌ای را تصور می‌کنم که بگویند آقا وقت شما تمام شده و میز بازی را ترک کنید. و من از وقتی که سر این میز گذراندم، لذت کافی را برده باشم.

سر این میز پول هست، قدرت هست، شهرت هم هست. اما من چنان مجذوب زیبایی و فریبندگی این بازی شده‌ام که پیش چشمانم نه پولی اهمیت دارد و نه شهرتی. تنها این خود بازی است که دلربایی می‌کند.

در نظر دیگران شاید من دیوانه باشم. صادقانه بگویم برایم مهم نیست. من فقط میز بازی را می‌بینم و کلماتی که روی آن چیده شده. اتفاقا «دیوانه» هم یکی از همین کلمات است.

2 دیدگاه دربارهٔ «نویسنده یعنی…»

دیدگاهتان را بنویسید