چرا شما باید متن‌های به درد نخور بنویسید

یکی از فعالیت‌های الهام بخش و آموزنده برای من، تماشای ویدیو‌های سخنرانی در سایت TED است. سایت تد اخیرا امکانی را فراهم کرده به نام TED Recommends که با توجه به علاقه‌مندی‌های شما، هر هفته یک ویدیوی سخنرانی را برای تماشا به شما پیشنهاد می‌کند.

یکی از این ویدیوهایی که به من پیشنهاد شده بود، ویدویی از سخنرانی سیمون گریتز با موضوع «چرا شما باید چیزهای بی‌مصرف بسازید» است.

سیمون یک مخترع و مهندس رباتیک است. شهرتش هم به این خاطر است که از ربات‌های بی‌مصرفی که اختراع کرده فیلم‌برداری می‌کند و آن‌ها را در یوتیوب منتشر می‌کند.

در این سخنرانی، سیمون داستان مخترع شدنش را تعریف می‌کند. از این که برای مدیریت کردن اضطراب دست به اختراع زده.

این سخنرانی از این جهت برای من جالب بود که هم‌زمان که با آن مواجه شدم، تازه تصمیم به وبلاگ نویسی گرفته بودم و ترس شدیدی برای انتشار نوشته‌هایم داشتم.

بنابراین با الهام از سیمون، تصمیم گرفتم متنی برای آینده (یعنی الان که می‌توانم بنویسم) برای خودم بنویسم:

من دوست داشتم بنویسم، و حتی سخت‌تر از آن، نوشته‌هایم را برای دیگران منتشر کنم. اما نوشتن مخصوصا وقتی که تصمیم می‌گیری بهترین متن خودت را بنویسی، واقعا کار سختی است. احتمال شکست خیلی بالا است و احتمال این‌که به نتیجه برسی که تو فقط یک احمق هستی بسیار زیاد است.

من تصمیم گرفتم کاری انجام بدهم که احتمال موفقیت در آن صد در صد باشد. به همین خاطر، به جای تلاش برای موفق شدن، سعی کردم متن‌هایی بنویسم که مزخرف و به‌درد نخور باشند.

من برای خودم ژانر مزخرف نویسی را تعریف کردم و تصمیم گرفتم که هر روز چند صفحه مزخرف بنویسم. بدترین و بی‌معنی‌ترین متن‌های ممکن را.

البته این متن‌های به درد نخور را کسی به جز خودم نخوانده است. و حتی قصد انتشار آن‌ها را هم ندارم. اما همین که به من کمک کرد تا بتوانم با نوشتن رفیق شوم و ببینم که چقدر آدم موفقی هستم (البته در نوشتن مزخرفات) به من اعتماد به نفس داد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *