تعهد در وبلاگ نویسی

تعهد در وبلاگ نویسی

ده روزی می‌شود که وبلاگم را راه‌انداخته‌ام و به سخت‌ترین قسمت ماجرا یعنی تولید محتوای مناسب برای آن رسیده‌ام. نمی‌دانم این هم از آن قوانین مورفی می‌تواند باشد که یک کار خاصی را هر روزه و ناخودآگاه انجام می‌دهی اما وقتی که تصمیم می‌گیری به شکل جدی و آگاهانه انجام بدهی نتایجش برعکس می‌شود، یا واقعا دلیل خاص و علمی می‌شود برایش پیدا کرد.

مثلا تا قبل از این، من هر روز و هر لحظه در ذهنم در حال نوشتن پست برای وبلاگ ذهنی خودم بودم اما از وقتی که تصمیم گرفتم به شکل جدی و رسمی وبلاگ نویسی کنم، گویی موریانه تمام افکار درون ذهنم را خورده باشد. نه فکر جدیدی، نه موضوع خاصی و هر بار هم که دست به کیبورد میبرم تا چیزی بنویسم، پس از چند کلمه نوشتن می‌بینم که حرف خاصی برای بیان کردن ندارم.

بالاخره این هم از مصائب وبلاگ نویسی است. اصلا به نظرم اگر همین سختی کار وبلاگ نویسی نبود که تا الان همه آدم‌های روی زمین یک وبلاگ پر و پیمانی برای خودشان راه ‌انداخته بودند و هر روز مطالبشان را به روز رسانی می‌کردند.

راز موفقیت در وبلاگ نویسی همین است که به نوشتن متعهد باشی. البته متعهد بودن هم با منظم بودن تفاوت دارد. منظم بودن یعنی هر روز و سر ساعتی مشخص بیایی و چیزی بنویسی و اگر هم یک روز را از دست بدهی یعنی نظم را به هم ریختی، اما متعهد بودن به معنای این‌که سعی می‌کنی تحت هر شرایطی و هر روز بنویسی اما اگر روزی هم چیزی ننوشتی، دوباره بازگردی و فعالیتی که مدنظر داشتی را از سر بگیری.

به نظرم منظم بودن یک نوع بازی برد و باخت ایجاد می‌کند. مثل این است که به خودت می‌گویی من باید این کار را انجام بدهم. جمله اشتباه و بدی نیست، اما شرایط اجبار را بوجود می‌آورد و انجام دادن یک کار از روی اجبار لطفش را از بین می‌برد.

اما به نظرم کلمه «بهتر» می‌تواند مناسب‌تر باشد. نه شرایط اجبار است و نه اگر روزی نتوانستم آن را انجام بدهم شکست خورده‌ام و در نهایت عزت نفسم را آسیب نزدم. به همین دلیل من کلمه تعهد را بیشتر از نظم دوست دارم.

اولین شرایط ایجاد تعهد در وبلاگ نویسی هم می‌تواند تعهد در نوشتن گزارش روزانه باشد. هر روز برای خودت هزار کلمه بنویسی. به خودت بگویی هر روز هزار کلمه مزخرف می‌نویسم. انقدر مزخرف می‌نویسی تا مزخرفات مغزت ته می‌کشد و بالاخره به یک نوشته به درد بخور می‌رسی و آن را در وبلاگ منتشر می‌کنی.

دیدگاه‌تان را بنویسید: