آیا هر روز باید نوشت؟

یکی از ایده‌هایی که برای وبلاگ نویسی این روزها مطرح می‌شود این است که هر روز بنویسید. اما آیا این ایده خوبی است؟ آیا ارزشش را دارد که کیفیت را فدای کمیت کرد؟ اگر یک روزی موضوعی برای نوشتن نبود باز هم باید چیزی نوشت؟ آیا باید آب بست به متن‌؟

من از آن دسته آدم‌هایی نیستم که خودشان را محدود کنند. هرگونه قید و شرایطی که به من چیزی را اجبار کند، باعث کاهش عملکرد من می‌شود. حالا وبلاگ نویسی روزانه یکی از همین قید و شرط هاست. هر روز بنویس. و واقعا سخت است. شاید ابتدا کار ساده‌ای به نظر برسد ولی بعد از یک هفته نوشتن وقتی که دیگر حرفی برای گفتن نداری، مجبور می‌شوی یا حرف‌های تکراری بزنی و یا آب ببندی به نوشته‌های خودت.

پس شاید اینجا به ذهن آدم برسد که بهتر است هر وقت که حرفی برای گفتن داشتم چیزی بنویسم و منتشر کنم. پس من کیفیت را به کمیت ترجیح می‌دهم.

تقریبا درست است. کمیت خیلی مهم‌تر از کیفیت است. اما باید از خود سوال پرسید که هدف اصلی چیست؟

برای من هدف از وبلاگ نویسی یادگیری است. من نه برای برندسازی شخصی این کار را می‌کنم و نه وبلاگم شرایطی برای کسب درآمد دارد. من یک وبلاگ شخصی راه اندازی کرده‌ام تا در آن افکارم را بنویسم.

پس کیفیت برای من اولویت ندارد.

اما آیا روزانه نوشتن می‌تواند به یادگیری من کمک کند؟ یا بهتر است هفته‌ای یک پست با کیفیت منتشر کنم؟

تجربه به من ثابت کرده که کمیت و تعهد به هر روز نوشتن بهتر می‌تواند به یادگیری کمک کند.

من در طول همین تعداد کمی که نوشته‌ام و منتشر کرده‌ام، وقتی که به خودم فشار می‌آورم که هر روز بنویسم، این فشار باعث می‌شود که ذهنم رشد کند. درست مثل ورزش کردن. وقتی که فشار به ورزشکار وارد می‌شود بعد از مدتی رشد می‌کند و قوی‌تر می‌شود.

ضمن این که بعد از نوشتن چند پست، ذهن خالی می‌شود. دیگر حرفی برای گفتن نداری. پس تمایل بیشتری برای یادگیری مخصوصا مطالعه کتاب پیدا می‌شود. من الان تشنه یادگیری هستم. می‌خواهم هر طوری که شده بخوانم تا بیشتر یاد بگیرم. و این را مدیون این هستم که خودم را موظف کرده‌ام که هر روز چیزی بنویسم و افکارم را منتشر کنم.

تا وقتی فکری در ذهن آدم بماند، آدم توهم دانایی پیدا می‌کند. فکر می‌کند همه چیز را می‌داند و نیازی به یادگیری نیست.

اما وبلاگ نویسی این را به من ثابت کرد که با نوشتن، افکار بیرون ریخته می‌شود و می‌توان دید که چقدر دانسته‌ها ناقص هستند.  

دیدگاهتان را بنویسید